2003 Double Handed Race. West Side results by Section

 

 

 

lmssheader.gif (8402 bytes)

Section 1

Multi-Hulls

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Boat Name

Sail #

Boat Type

Skipper

Crew

Rating

Finish Time

 

Elapsed Tme

 

Corrected time

 

Tri-N-Catch Me

50336

F27

John Achim

Bob Wille

48

14:10:10

 

6:20:10

 

5:30:15

 

Caliente II

3

White 44

Mike Steck

Mark Muehler

-42

DNF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Section 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Boat Name

Sail #

Boat Type

Skipper

Crew

Rating

Finish Time

 

Elapsed Tme

 

Corrected time

1

Strider

51542

J-42

Mark Mahowald

Matt Mahowald

69

15:46:02

 

8:06:02

 

6:54:16

2

Edge

4001

J-130

Robert McManus

Doug Kracht

27

15:05:55

 

7:25:55

 

6:57:50

3

Sailor Bandito

35079

Quest 33

Chris. Palabrica

Tony Palabrica

84

16:05:45

 

8:25:45

 

6:58:23

4

Geronimo

50326

C&C SR33

Robert Cuddeback

George Gosnell

78

16:01:46

 

8:21:46

 

7:00:39

5

Celerity

50254

C&C 40

Sheldon Dummer

Randy Syme

93

16:22:35

 

8:42:35

 

7:05:52

6

Salsa

50136

J130

Pete Stott

Tim Hoffman

24

15:12:00

 

7:32:00

 

7:07:02

7

Mystic

22663

Hunter 37

Greg Kurtock

Karl Aavik

99

16:31:39

 

8:51:39

 

7:08:41

8

Fast Eddy

50998

J-130

Ed Buerger

Jim Hall

21

15:15:00

 

7:35:00

 

7:13:10

9

Hasten

25103

C&C 41

Fred Stritt

Marc Stanley

69

16:06:22

 

8:26:22

 

7:14:36

10

Finnegan's Wake

101

Dehler 41DS

Robert Manning

Linda Manning

90

16:33:12

 

8:53:12

 

7:19:36

11

Dodger II

51158

C&C 110

John Dodge

Con Lasaitis

84

16:33:40

 

8:53:40

 

7:26:18

12

Sanity Check

73150

Express 35

Mike Ryer

Walt Sweitlik

96

16:57:45

 

9:17:45

 

7:37:55

13

Don Quixote

50474

J120

Robert Don

Dean Valavanus

51

DNF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Section 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Boat Name

Sail #

Boat Type

Skipper

Crew

Rating

Finish Time

 

Elapsed Tme

 

Corrected time

1

Wind Quest

31415

Hunter 37

Bob Dean

Bill Dean

153

16:52:07

 

9:22:07

 

6:43:00

2

Genesis

52106

C&C 38

Bill Mania

Dennis Breski

132

16:32:56

 

9:02:56

 

6:45:39

3

American Dream

40326

T10

Sheldon Wecker

Tom Laffler

126

16:27:02

 

8:57:02

 

6:46:00

4

Breathless

40807

Beneteau 29

Gary Karrow

Brad Strand

162

17:09:16

 

9:39:16

 

6:50:47

5

Sirocco

16434

C&C 33

Douglas Vaccarello

Jerry Ruffolo

150

17:02:24

 

9:32:24

 

6:56:24

6

Stitches

26555

C&C 36

Ed Wichman

Marc Elsmo

129

16:42:26

 

9:12:26

 

6:58:16

7

Ruffian

15465

CC33

Tom Hartley

Miles Hartly

150

17:13:15

 

9:43:15

 

7:07:15

8

Assuager

73327

Sabre 34 MKII

Bob Beilfuss

Jack Levine

141

17:04:52

 

9:34:52

 

7:08:14

9

Surprise

31852

C&C 34 MH

Neil Donovan

Ellen Shriver

144

17:09:13

 

9:39:13

 

7:09:27

10

Veloce

192

Laser 28

Russ Whitford

Lisa Alberte

126

16:51:19

 

9:21:19

 

7:10:17

11

Logical Order III

356

Hunter 356

Richard Cain

Scott Cain

138

17:05:32

 

9:35:32

 

7:12:01

12

Inflexable

32140

Pretorian

Mark Richardson

Sallie Gaines

135

17:08:46

 

9:38:46

 

7:18:22

13

Blessings

40471

Elite 30S

Farrel Fort

Julian Rovani

150

17:45:22

 

10:15:22

 

7:39:22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Section 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Boat Name

Sail #

Boat Type

Skipper

Crew

Rating

Finish Time

 

Elapsed Tme

 

Corrected time

1

Classy Lady

50163

Hunter 30

John Kessler

Tim Walsh

186

17:10:20

 

9:50:20

 

6:36:54

2

Pegasus

1770

Catalina 27

Kevin Novak

Laura Hille

198

17:27:54

 

10:07:54

 

6:41:59

3

Naturally Blonde

488

CC 30

Sarah Pederson

David Pederson

174

17:03:05

 

9:43:05

 

6:42:07

4

Debbia II

60279

Newport 31

Mike Kenny

Ron McLaughlin

183

17:26:35

 

10:06:35

 

6:56:16

5

Trav'ler

1

Irwin 32

Joe Higgins

 

177

17:26:53

 

10:06:53

 

7:02:48

6

Catrina

531

C&C 27-III

Burt Babcock

Eric Anderson

177

17:43:25

 

10:23:25

 

7:19:20

8

Rainbow 

16959

CC 29

Mike Marquardt

Jack Cueshen

174

17:51:05

 

10:31:05

 

7:30:07

9

Shoot'n the Breeze

288

O'Day 25

Tom Reinert

Amy Reinert

234

18:58:00

 

11:38:00

 

7:34:38

10

Rainbow II

 

Ranger 26

Eric Rahmel

 

192

DNS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Section 5 JAM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Boat Name

Sail #

Boat Type

Skipper

Crew

Rating

Finish Time

 

Elapsed Tme

 

Corrected time

1

Archangel

3587

Caliber 35

Al Bednarek

Randy Wizner

171

17:03:46

 

9:53:46

 

6:55:56

2

Pot O' Gold

3425

Oday 35 MH

Richard Salisbury

 

147

16:41:15

 

9:31:15

 

6:58:22

3

Sea Turtle

184

Nonsuch 26

Casey Bezec

Mike Knill

228

18:18:15

 

11:08:15

 

7:11:08

4

Second Chance

188

Ranger 29

Mike Bialzik

Susan Girard

180

17:28:29

 

10:18:29

 

7:11:17

5

Random Walker

4

Tartan 3500

William Walker

Rob Walker

114

DNF

 

 

 

 

 

To go to the LMSS home page

To get back to historical results page

lmssfooter.gif (1727 bytes)